Boya Koruma Nedir?

Boya Koruma Nedir?

Asit yağmuru, güneşin zararlı ışınları, rüzgar, toz, ağaç reçineleri, kuş pisliklerine maruz kalan araçların boyaları zamanla deforme olur ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkar. Bu gibi durumlara zamanında önlem alınmazsa araç kaportasında oksitlenmeler meydana gelerek, değer kaybına, görüntü kirliliğine ve maddi zararlara yol açar. 

Araçlarda bu gibi durumların ortaya çıkmasını önlemek amacı ile, aracın boyalı kaplama kısımlarının özel kimyasallarla kaplanmasına boya koruma ismi verilir. Boya kaplama işleminde kullanılan kimyasallar aracın boyasını dış etmenlerden koruduğu gibi, boya kaplamasına da herhangi bir zarar vermez. 

Boya koruma işlemi araçların dış kaplama boyalarının canlılığını korur ve çiziklerden dolayı oluşabilecek oksitlenmenin önüne geçer. Boya koruma işlemlerinde püskürtme ve kaplama yöntemi kullanılır. Yaygın olarak kullanılan yöntem sıvı püskürtme yöntemidir.

Oto Boya Koruma Nasıl Yapılır? 

Araçlara boya kaplama yapacak kişilerin, konusunda tecrübeli ve deneyimli olması gerekir. Boya koruma işleminin yapılabilmesi için, aracın temizlenmesi ve kurulanması önemlidir. Bu yöntemlerin uygulanmasında leke ve iz bırakmayacak temizlik ürünlerinin kullanılması gerekir. Uygun ortamda temizliği yapılan ve toz bulunmayan ortama alınan araçlar, son kontroller yapıldıktan sonra boya koruma işlemine alınır.

Boya koruma işlemi uygulanmadan önce pasta ve cila uygulaması yapılması, boya koruma işleminin istenen düzeyde gerçekleşmesine katkı sağlar. Bu sayede pürüzsüz yüzey elde edilerek, boya koruma işleminden sonra bu durumun korunması sağlanır. Sıvı püskürtme yönteminin uygulanmasında aracın şartlar oluşturması durumunda fırın boya sistemi içerisinde yapılması oluşabilecek riskleri ortadan kaldırır. 

Dış ortamda yapılması durumunda direkt güneş almayan ortamların seçilmesi ve kuru ortamların tercih edilmesi gerekir. Püskürtmeli boya koruma işlemlerinde araçla tabancası arasında doğru açı yakalanmalı ve her bir parça ayrı ayrı kaplanmalıdır. Bu sayede akma ve boşluk bırakma gibi olumsuzlukların önüne geçilir.

Kaplama yöntemi ile boya koruma işleminde bu amaç için üretilmiş, kendinden yapışkanlı elastik özelliği bulunan şeffaf kaplamalar kullanılır. Bu yöntem için de hazırlık aşaması püskürtme yönteminde olduğu gibi araç hazırlanır. Kaplama yönteminin uygulanacağı alan ortam sıcaklığının fazla düşük olmamasına dikkat edilmelidir. Bu yöntemde her bir parça ayrı olarak film kaplama işlemine tabi tutulur. Girinti ve çıkıntılara filmin istenilen şekilde yerleşmesi için sıcak havalı havya kullanılır.

Boya Koruma Ne İşe Yarar? 

Boya koruma ile araçların mevcut kaporta boya kaplamasının korunması amaçlanır. Boya koruma;

  • Araçların kaporta boyasını güneşin zararlı ışınlarına karşı korunur.
  • Araçların boyaları daha parlak görüntü kazanır.
  • Araçların muhtelif boya çatlakları üzerinde kaplama oluşturarak oksitlenmeye karşı koruma sağlanır.
  • Araçları ağaç reçinesi, kuş pislikleri ve asit yağmurları gibi etmenlere karşı korur.
  • Toz ve kirin araç üzerinde tutunmasını engellenir.
  • Araç boyasının mukavemetini arttırılır.

Şeklinde faydalanarak sağlar. Püskürtme boya koruma uygulaması, kullanılan kaplama malzemesinin özelliğine bağlı olarak etkili olduğu süre değişiklik gösterebilir. Ancak boya korumaların aksi belirtilmedikçe ortalama ömrü bir yıldır. Film kaplama yönteminde bu süre daha uzundur.

Pasta Cila Ve Boya Koruma Aynı Şey Mi? 

Pasta cila işlemi ile boya koruma işlemi uygulama bakımından aynı işlem gibi görünse de, özellikleri bakımından farklılıklar gösterirler. Pasta işlemi, araçların boyası üzerinden ince bir tabakanın pasta yardımı ile kaldırılması ve pürüzsüz bir yüzey oluşturulması işlemidir. Cila işlemi genellikle pasta işleminden sonra boya yüzeyinin daha parlak görünmesini sağlamak için, toz, kir ve yağmurun tutunmasını engelleyen kimyasalı tatbik edilmesidir.

Boya koruma işleminde, boyanın mevcut durumunda herhangi bir değişiklik meydana gelmez. Yapılan kaplama işlemi boyanın yüzeyine doğrudan uygulanır.

Pasta işleminde boyanın korunma amacı yoktur. Cila işlemi her ne kadar parlak bir tabaka oluştursa da fazla uzun ömürle değildir ve uzun süre zor şartlara dayanamaz. Boya kaplama işlemi daha uzun süre dayanabilme özelliğine sahiptir ve boyanın üzerinde ekstra şeffaf bir tabaka oluşturarak mukavemetini arttırır. Dış etmenlere karşı daha dayanıklıdır. Özellikle film kullanılarak uygulanan boya koruma işlemleri 3-4 yıl kadar uzun süre dayanabilir.

Boya Koruma Uygulaması Boyayı İnceltir Mi? 

Boya koruma işleminde boyayı çözücü veya aşındırıcı kimyasal bulunmaz. Boyanın yüzeyine doğrudan kaplama gerçekleştirdiği için ekstra koruma sağlar. Pasta işleminde bu durum tam tersidir. Pasta aracın boya kısmını aşındırarak pürüzsüz yüzey oluşturmak için kullanılır ve bu durum boyayı aşındırarak gerçekleştirilir. Pasta işlemi uzun vadede aracın boyasının incelterek özelliğini kaybetmesine neden olur.

Boya Koruma Uygulaması Faydaları Nelerdir? 

Boya koruması, aracın boyasının ömrünü uzatır. Kuş pisliğinden doğan lekelerin, güneş yanıklarının, asit yağmurları ile oluşacak lekelerin oluşmaması için ekstra koruma görevi üstlenen boya koruma, bu olumsuz etkilerle oluşabilecek oksitlenmenin de önüne geçer. Araç boyası üzerinde verniğin olumsuz etkenlerden korunmasını sağlayarak görüntü kirliliğinin oluşmaması açısından fayda sağlar. Boya koruma işlemi önerilen sürelerde kullanıldığında, araçlar üzerinde pasta ve cila uygulamasına ihtiyaç duyulmayacağı için, boyanın gereksiz yere aşınması engellenir.

Mesaj Gönder
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?