Oto Ses ve Görüntü Sistemleri

Teknolojinin gelişmesi otomobillerde kullanılan birçok donanımın da gelişmesine yardımcı oluyor. Bunların başında ise oto ses ve görüntü sistemleri yer alıyor. Keyifli yolculuk deneyimleri için oto ses sistemleri birden fazla üniteye sahiptir. Standart sistemlere nazaran aracın farklı bölümlerine monte edilen bu sistemler markalar arası değişiklik gösteriyor. Oto ses ve görüntü sistemlerinden tam performans almak istiyorsanız araca uygun boyutlarda modeller tercih etmeniz gerekiyor.

Kayseri Oto Ses Sistemleri

Oto Ses sistemleri ses sistemindeki enerjiyi dengeli ve stabil bir şekilde kullanmayı sağlıyor. Bu sayede araç içindeki ses son derece kaliteli bir şekilde dağılıyor. Araç ses sistemlerinde farklı bileşenler yer alıyor.

Araç ses sisteminde yer alan bileşenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Oto teyp
  • Hoparlörler
  • Subwoofer
  • Amplifikatör
  • Transmitter
  • Oto anfi
  • Tweeter hoparlör

Bu bileşenler bir bütün halinde ses sisteminin kalite ve konforunu ortaya koyar. O da ses sistemi içerisinde yer alan 7 bileşeni ayrı ayrı inceleyelim.

Oto Teyp

oto teyp

Müzik dinlemek birçok sürücü için seyir halindeyken olmazsa olmaz deneyimler arasında yer alıyor. Bazen de radyodan gelişmeleri takip ederek gündemden uzak kalmamak için oto teyplerinden yararlanılıyor. Araç içi ses sisteminin ana bileşeni oto teyptir. Diğer bütün bileşenler oto teybe bağlıdır. Oto teyp sayesinde müzikler ve radyo kanalları, ses ayarı gibi oto ses sistemine ait birçok komut yönetilebiliyor.

Hoparlörler

hoparlor

Çalınan müziğin araç içerisinde duyulmasını sağlayan temel parçalardan biri de hoparlörlerdir. Hoparlör seçimi yaparken ebatı ve gücünün araca uygun olup olmadığına dikkat etmek gerekiyor. Elektrik enerjisini ses dalgasına çeviren bu mekanizmaya sahip farklı çeşitler bulunuyor. Ülkemizde en çok tercih edilen ise koaksiyel hoparlörlerdir. Koaksiyon hoparlörlerin hem kurulumu kolaydır hem de maliyeti düşüktür.

Subwoofer

subwoofer

Aracın koltuk altlarına takılan subwooferlar, frekansı düşük bas sesler oluşturuyor. Çalışma sırasında titreşim oluşturarak etkileyici efektler meydana getiriyor. Genellikle ev sinemalarında kullanılan bu bileşen oto sistemlerinde de kullanılıyor. Ses sisteminden en iyi verimi alabilmek için subwooferlar tercih ediliyor. Bu bileşenleri set halinde bulmak mümkün olduğu gibi aynı zamanda tek tek de satışa sunuluyor.

Amplifikatör

amplifikatör

Anfi olarak da bilinen amplifikatörler güç arttırıcı bileşenlerdir. Aracın aküsünden güç alan amfilikatörler, yüksek elektrik enerjisine ihtiyaç duyar. Diğer bir deyişle kaliteli bir ses sisteminin düşük enerji ile çalışması beklenemez. Bu noktada amplifikatörler devreye girerek elektrik enerjisini yükseltir. Yükselen elektrik enerjisi diğer aksamlara gönderilir ve ses sistemi performansı maksimum seviyeye ulaşıyor. Böylece sadece araç aküsüyle kaliteli oto ses sistemine sahip olabilirsiniz.

Transmitter

transmitter

Eski bir teknoloji olan transmitterler oto ses sisteminde ihtiyaç duyulan bir bileşendir. Trafikte seyir halindeyken telefonla konuşabilme konforu sağlayan bu bileşen birçok araç için neredeyse zorunlu hale gelmiş durumdadır. Hem can güvenliği hem de trafik cezaları açısından araçla seyir halindeyken telefon kullanmak doğru değildir. Elzem durumlarda ise sürüş güvenliğini tehlikeye atmamak için transmitterlerden yararlanılıyor. Bu bileşen sayesinde kablosuz olarak telefondan ses sistemine aktarım gerçekleştirilir.

Oto Anfi

oto anfi

Araç içerisinde müzik çalardan gelen sesleri yüksek güçte hoparlöre iletme görevi oto anfiye aittir. Bu bileşen sadece sesi değil sesi güçlü ve kayıp yaşamadan hoparlöre aktarır. Böylece kaliteli bir müzik dinleme keyfi sunuyor. Oto anfi yüksek bir ses seviyesi oluşturuyor. Üst sınıf araçlarda fabrikasyon donanımı olarak yer alan bu bileşen birçok kişi tarafından sonradan otomobile eklenmektedir.

Tweeter Hoparlör

tweeter

Tweeter hoparlör, yüksek frekansta tiz ses sağlayan oto ses sistemi bileşenidir. 3 kHz- 20 kHz tiz frekansın pürüzsüz, net ve eşit bir şekilde dağılımını sağlıyor. Ticari tekne ve yatlarda da kullanılan bu ses sistemi bileşeni son zamanlarda otomobillerde de yaygın olarak kullanılıyor. Müziğin tüm detaylarını dinleyiciye aktaran bu tweeter hoparlör, ses sisteminin temel bir parçasıdır. Yüksek perdeli ve tiz seslerin çıkmasını sağlıyor. Normal ve dome olmak üzere iki çeşidi vardır. Normal tweeter berrak ses sunarken, dome ise ipek diyaframa sahiptir.

Kayseri Oto Görüntü Sistemleri

Oto görüntü sistemleri de ses sistemleri kadar önemli bileşenlerdir. LCD teknolojisi ile geliştirilen monitörler görüntü sistemleri arasında ayrı bir yere sahiptir. Dikey hizalama, düzlem değiştirme gibi panel teknolojileri keyifli bir sürüş deneyimi için araç sahipleri tarafından tercih ediliyor. Oto görüntü sistemleri gelişen teknoloji ile birlikte her geçen gün yeni bir yüz kazanıyor. Farklı özelliklere sahip bu monitörlerden daha konforlu bir şekilde yararlanabilmek için araca uygun seçim yapmak gerekiyor. Kullanılan 4 oto görüntü sistemine birlikte bakalım.

Oto Multimedya Sistemleri

multimedya

Oto görüntü sistemleri tamamen kullanıcının ihtiyacı doğrultusunda şekillenir. Sürüş deneyimini keyifli ve güvenli bir hale getiren önemli unsurlar arasında oto multimedya sistemleri yer alıyor. Bu sistemler sayesinde sürücü yoldan gözünü ayırmadan multimedya dosyalarına ulaşabiliyor ve navigasyonla yön tayin edebiliyor. Bunlarla birlikte telefon görüşmeleri, bildirimler ve görüş kameraları da konforlu bir şekilde takip edilebiliyor.

Araç Navigasyon Sistemleri

navigasyon

Araçlara akıllı cihazların bütün özelliklerini aktaran görüntü sistemleri navigasyon konusunda da sürücüye büyük konfor sağlıyor. Yol, güzergah ve trafik bilgisi almayı sağlayan bu sistemler sürüş güvenliğini de maksimum düzeyde koruyor. İhtiyacı ve aracın yapısına uyumlu farklı navigasyon sistemleri bulunuyor.

Araç Geri Görüş Kamerası

geri görüş kamerası

Park sırasında veya trafikte geri geri giderken geri görüş kamerası büyük avantaj sağlar. Sürücünün dikkatini dağıtmadan trafikte yol alması açısından önemli bir bileşendir. Park sırasında sorun yaşamamak adına görüntü sistemleri arasına geri görüş kamerasını mutlaka dahil etmelisiniz. Birçok marka ve modelde fabrikasyon olarak geri dönüş kamerası bulunuyor. Bulunmayan araçlara ise araç sahipleri tarafından sonradan ekletiliyor.

Carplay

carplay

Akıllı ekran sistemi olarak bilinen carplay şürüş boyunca telefon kullanmadan telefonu yönetmeyi sağlıyor. iOS veya Android cihazlarda gelen aramaları cevaplama, mesaj ve arama gerçekleştirme gibi işlemleri kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca yola odaklanma sorunu yaşamadan telefonunuzdan müzik dinleyebilirsiniz.

Oto Ses ve Görüntü Sistemleri Fiyatları

Oto ses ve görüntü sistemleri fiyatları sürücüler tarafından merak ediliyor. Öncelikle bu sistemlerin fiyatlarının değişken olduğunu belirtmek gerekiyor. Farklı donanımların bir araya gelerek oluşturdukları sistemlerin fiyatları seçilen donanıma göre belirleniyor. Bu değişkenler oto ses ve görüntü sistemlerinin fiyatlarında farklılık oluşmasına neden oluyor. Bu yüzden araç sahipleri bütçesine ve aracına uygun ses ve görüntü sistemleri satın alarak keyifli bir sürüş deneyimi yaşayabilir.

Mesaj Gönder
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?