Oto Cam Filmi Nedir?

Araçların estetik olarak daha iyi olmasını sağlayan birçok uygulama vardır. Bunlardan biri de cam filmidir. Estetik kaygıların yanı sıra daha fazlasını temsil eden cam filmler termoplastik polimer reçinesinden yapılıyor. Aracın daha çekici görünmesini sağlayan cam filmi, farklı işlevlere de sahiptir.

Cam filmi, öncelikle güneşten gelen ultraviyole ışınları filtreleyip izolasyon görevi görür. Böylece aracın gövde bölümünün veya döşemesinin solmasını önler. Yaz sıcağında güneşin ışınlarını engellediği için klimanın yükünü azaltır. Darbe sonucu camın parçalanmasını veya çizilmesini engeller. Araç için sağladığı bu yararların yanı sıra mahremiyeti de sağlaması açısından tercih edilen bir üründür.

Cam filminin yasak olup olmadığı hakkında çok sayıda bilgi kirliliği mevcuttur. Karayolları Trafik Yönetmeliğine uygun takılan cam filmleri sürücünün görüşünü engellemediği sürece yasak değildir. Işığı minimum % 70 oranında geçiren cam filmleri yasal olarak sorun teşkil etmez. Bu noktada kullanılan cam filmin çeşidi ve numarası da önem arz ediyor.

Cam Filmi Çeşitleri

Cam filmleri numarasına ve rengine göre çeşitlendirilir. Numaraları ve renk tonları değişkenlik gösteren bu filmler hem estetiği hem cam dayanıklılığını hem de araç içinin görünürlüğünü etkilemektedir. 1, 2, 3 ve 4 numara cam filmlerinin ışığı geçirme oranları değişir. Ayrıca siyahın en açık tonlarından başlayarak koyulaşması bu çeşitlerin oluşmasında etkilidir. Örneğin; 1 numara cam filmi açık bir tona sahipken 4 numaraya doğru ton gittikçe koyulaşır.

Cam Filmi Numaraları

Cam filmleri numaralarına göre farklı oranlarda ışığı geçirme yeteneğine sahiptir. Ülkemizde en çok tercih edilen 1 veya 2 numaralı cam filmlerdir. Yasal olarak bu numaraların kullanılmasına da izin veriliyor. 1 numara cam filmi, dışarıdan gelen ışığı % 85 oranında geçirebiliyor. 2 numara cam filminin özelliği ise ışığı % 70 oranında geçirmesidir. Karayolları Trafik yönetmeliğinde kural olarak belirtilen en az % 70 ışığı geçirme oranını bu iki numara da karşılamaktadır.

Aracın ön camına numarası ne olursa olsun cam filmi uygulamanın yasak olduğunu belirtmek gerekir. Cam filmi, aracın sağ sol ve arka camına uygulanabilir. Ön camında film olan araçlar muayeneden geçemez. Aracın muayeneden geçmesi ve trafik cezası ile karşılaşmamak için cam filmini ön cama uygulanmamalıdır. Ayrıca doğru numara seçimi de yapmanız gerekiyor. Piyasada bulunan 3 ve 4 numara cam filmlerine izin verilmiyor. Bunlar 1 ve 2 numaraya göre daha koyu renkli ve ışığı geçirme oranı daha düşük numaralardır.

Cam Filmi Renkleri

Piyasada cam filmi olarak satılan birçok farklı renkte ürün bulmak mümkündür. Söz konusu araçlar olduğunda ise bu renk skalası oldukça daralmaktadır. Genellikle siyah ve siyahın tonları araçlarda cam filmi olarak tercih ediliyor. Fakat aracın bütün camlarının siyah film ile kaplanması yasaktır. Siyah cam filminin numarası ve dolayısıyla tonu önem arz ediyor. Kullanılacak rengin araç içini gösterecek şekilde seçilmesi gerekiyor.

​​​​​​Cam Filmi Nasıl Çekilir?

Cam filmi çekimi ustalık ve emek isteyen bir işlemdir. Nasıl yapıldığını ve tekniklerini öğrenerek birçok insan cam filmi uygulayabilir. Fakat bir şeyler yolunda gitmezse profesyonel bir yardım alabilirsiniz.

Cam filmi çekimi için dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

  • Öncelikle cam yüzeyini özel ürünlerle temizleyin. Camın temiz ve kuru olduğundan emin olun.
  • Cam filmi uygun ölçülerde keserek hazırlayın.
  • Kesim sırasında 1-2 milimetre fazlalık bırakmayı unutmayın.
  • Cam filminde asıl tabaka, şeffaf bir tabaka ile kaplıdır. Şeffaf tabakayı ayırın ve boşluk bırakmayacak şekilde yerleştirin.
  • Son olarak üst kısmı da ayarlayın ve film altında kalan kabarcıkları yok etmeye başlayın. Cam filmi ile birlikte aldığınız yardımcı aletlerle bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Oval camlarda film uygulaması diğerlerine oranla daha zordur. Bu yüzden fön makinesine ya da ısı tabancasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Filme tuttuğunuz bu ısı filmin cama oturmasını sağlar. Cam filmi uygulaması tecrübe ve ustalık gerektiren bir iştir. Bu yüzden işlemi işin ehli kişilerin yapmasını tavsiye ederiz.

cam filmi nasil cekilir

Cam Filmi Nasıl Sökülür?

Günümüzde neredeyse birçok araçta cam filmi kullanılıyor. Bazı araçlar fabrikasyon olarak cam filmli çıkarken çoğu kullanıcı ise aracına opsiyonel olarak cam filmi takıyor. Cam filmini takmak kadar sökmek de marifet gerektiriyor. Çeşitli sebeplerden dolayı cam filmini sökmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Bu konulara dikkat ettiğiniz takdirde cam filmini birkaç adımda sökebilirsiniz.

Cam filmini sökmek için takip edeceğiniz adımlar şu olmalıdır:

  • Cam filminin kenarından keskin bir alet veya falçata yardımıyla filmi kaldırın.
  • Cam filmi çok iyi şekilde yapışmamışsa eğer kolaylıkla camdan ayrılır. Eğer ayırmada zorluk yaşarsanız filmi ıslatarak yumuşatmayı deneyin. Bu aşamada yumuşatmak yerine fön makinesi de kullanabilirsiniz.
  • İyice yumuşayan cam filmini dikkatli bir şekilde çekerek sökün.
  • Cam filmi tamamen söküldükten sonra camı uygun deterjanlarla temizleyin.
  • Yapıştırıcı artıklar kaldıysa keskin bir aletle kazıyabilirsiniz.

Yanlarda bulunan cam filmlerini sökmek genel olarak basittir. Fakat arka camda rezistansın zarar görmemesi adına farklı bir uygulama yapılır. Arka camın filmini sökerken 1/3 oranında seyreltilmiş amonyak kullanılıyor. Cama büyük bir çöp poşeti yapıştırarak her yerine gelecek şekilde amonyak sıkılır. Araç güneş altında yaklaşık 3 saat kadar bekletilir. Isınan ve yumuşayan cam filmi böylece rezistansa zarar vermeden sökülebilir.

cam filmi nasıl sökülür

Orijinal Cam Filmi Nasıl Anlaşılır?

Araca daha iyi bir görünüm kazandırmak veya modifiye çalışmaları desteklemek için cam filmler tercih ediliyor. Araca şıklık katan bu modifiye ürünün orijinal ve kaliteli olması etkisini doğru orantılı olarak arttırıyor. Bu yüzden orijinal cam filmi tercih etmek daha yararlı olacaktır. Orijinal cam filmi sahtelerine oranla daha kaliteli ve başarılı bir performansa sahiptir. Araca güzel bir görünüm kazandırır ve araç içini güneş ışınlarından korur. Bu seyahat sırasında hem sürücüye hem de yolculara da büyük bir konfor sağlar.

Cam filmi seçmeden önce orijinal ve en iyisi olup olmadığına bakmalısınız. Bunun için filmin bir noktasına tiner dökerek test edebilirsiniz. Döktüğünüz tineri 3-5 dakika kadar bekletip gözlemleyin. Eğer filmin boyası çıkmıyorsa ürün orijinal ve kalitelidir. Bu test ile cam filmin orijinalliğini anlama şansınız yoksa alanında uzman servislerden destek alabilirsiniz.

cam filmi nasıl anlaşılır

Cam Filmi Fiyatları

Cam filmi fiyatlarını etkileyen birçok faktör vardır. Kullanılacak cam filminin markası, numarası, uygulama alanı gibi faktörler fiyatı belirlemede etkilidir. Araçta mevcut bir cam filmi olup olmaması, bunun sökülüp sökülmemesi, kaç cama uygulama yapılacağı, aracın markası ve modeli gibi detaylar da maliyeti değiştiren önemli bir etkendir. Uygun bütçeli araç cam filmlerinin yanı sıra her keseye uygun fiyat seçenekleri bulabilirsiniz. Kaliteli ve profesyonel bir işçilik arıyorsanız işinin ehli firmalardan hizmet almanız yararınıza olacaktır.

Uygun, kaliteli ve orijinal cam film fiyatları markaya göre değişiyor. Garantili, çizilmez ve yüksek kalitede ürün tercih ederseniz maliyetin de artacağını bilmelisiniz. Bu ürünlerin uygulaması ve işçiliği de ek maliyetlere neden olabilir. Eli yatkın ve deneyimli personel kadrosu ile sektörde en çok tercih edilen firmamızdan güvenle hizmet alabilirsiniz. Uygun fiyatlı, hızlı, sorunsuz ve garantili bir hizmet için haftanın 7 günü 24 saat faaliyet yürütüyoruz.

Mesaj Gönder
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?