Araç Kaplama Folyosu Nedir?

Aracın orjinal boyasının korunması ya da renk değişiminin yapılabilmesi için çeşitli kaplama işlemleri yapılabilir. Aracının renginde, dizaynı, tasarımı ve görüntüsünde zevkine göre değişiklik olmasını isteyenlerin talepleri doğrultusunda, kaporta üzerindeki boyaya herhangi bir işlem yapmadan, kaporta kaplama işleminde kullanılan folyo ürünlerine, araç kaplama folyosu denir. Uygulaması kolay olduğu ve istenildiği zaman çıkartılabildiği için ticari araçlarda ya da aracının görüntüsü için özel tasarım isteyenler en çok tercih edilen kaplama yöntemidir. Taksi ve dolmuş gibi araçlar, ticari olmaktan çıkarılıp satılacağı zaman yapılan folyo kaplamaları sökülür.

Araç kaplama folyosunun uygulanma amacı, farklı amaçlarla kullanılan araçların satış sırasında değerinin düşmemesini sağlamaktır. Yapılan kaplama, aracın orjinal boyasını koruyacaktır. Son yıllarda, ticari araçlar haricinde, birçok araç sahibi, aracının daha estetik bir görünüme sahip olmasını sağlamak için boya yaptırma yerine folyo kaplamayı tercih ediyor. Profesyonel olarak uygulanan folyo kaplama işlemlerimiz, sadece aracın görünümünün değişmesini değil, aynı zamanda boya ve kaporta sistemlerinin dış etkenlere karşı korunmasına da yardımcı olur. Türkiye’de araçlarda yapılacak boya işlemleri, aracın değerinin düşmesine neden oluyor. Aracın boyasının zarar görmemesini ve değer düşme gibi sorunlar yaşanmamasını isteyenler, araç boya koruma folyo kaplama işlemlerini tercih ediyor.

Araç Folyo Kaplama Nasıl Yapılır?

Her türlü araç folyo kaplama işlemi, profesyonel olarak yapılır. Aracınızın tamamı ya da kaput, tavan gibi belirli bölümleri için folyo kaplama işleminin yapılmasını isteyebilirsiniz. Folyo kaplama rengini seçtikten sonra uygulama işlemlerine başlanıyor. Araç folyo kaplama işlem adımları şöyledir:

 • Aracın türüne ve kullanım amacına göre folyo çeşidi belirlenir ve istenilen renk ve desen seçilir.
 • Folyonun kaporta yüzeyine iyi bir şekilde tutması ve pürüz olmaması için özel temizleme ürünleri ile yüzey yabancı maddelerden tamamen arındırılana kadar detaylı bir şekilde temizlenir. Temizlenen yüzeyler kurulanır ve folyonun iyi tutması sağlanır,
 • Temizleme işlemi tamamlandıktan sonra kaplama yapılacak yerdeki sökülebilir olan parçalar sökülür. Kaplama yapılmayacak olan parçalar da sökülür ve araç kaplama işlemine hazır hale getirilir.
 • Kaplama işlemi için planlama yapılır ve işlemin bir defada sorunsuz tamamlanması sağlanır. Kaplama işlemi sırasında hata meydana geldiğinde, sökülen folyo tekrar yapışmaz ve malzeme israfına neden olur.
 • Kaplanacak parçalara göre ölçü alınır ve folyo 10 -15 cm pay bırakılarak kesilir.
 • Folyo yüzeye yerleştirilmeden önce son kez temizlenerek pürüzsüzleştirilir. Folyo kaplanacak yüzeye yerleştirilir ve hava kabarcıkları kalmayacak şekilde yüzeye uygulanmaya başlanır.
 • Yapıştırma sonrası fazla olan bölümler kesilirken dikkat edilir ve aracın boyasına zarar vermeden fazlalıklar alınır.
 • Folyo yerleştirme ve kesme işlemleri tamamlandıktan sonra ısı tabancası ile kıvrımlı bölümler iyice yerleştirilir.
 • Hava kabarcığı oluşan yerler, ragle kullanılarak düzeltilir ve pürüzsüz bir görüntü elde edilir.

Araç folyo kaplama işlemlerinde hataların oluşmaması ve istenilen görüntünün elde edilebilmesi için uzman elemanlarımızla hizmet veriyoruz.

araç folyo kaplama

Araç Kaplamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aracını, ticari taksiye dönüştürmek ya da aracının farklı bir görünüme sahip olmasını isteyenler tarafından en çok tercih edilen araç kaplama uygulamalarından birisidir. Araç kaplaması yaptırmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır ve bu hususlar şunlardır:

Araç kaplama işlemi ince işçilik ile yapılır ve uzmanlık isteyen bir iştir. Kaplama işleminin güvenilir firmalar ve alanında uzman kişiler tarafından yapılması önemlidir ve bu konuda araştırma yapmalısınız.

Araç kaplama yapılmadan önce kullanılacak malzeme ve yapılacak işlemler hakkında bilgi almalısınız. Kaplama yapılırken sökülecek olan parçaların hangileri olduğunu öğrenmeli, kaplama sonrası sökülen parçaların eksiksiz takıldığını görmelisiniz.

Kaplama işlemi ile aracın rengi, orjinal renginden farklı olursa bunu araç ruhsatına işletmelisiniz. Aynı renk kaplamalar için ruhsata işletme işlemine gerek yoktur.

Araç kaplama işlemlerinde kullanılan malzemeler farklı kalitede olabiliyor. Düşük kaliteli kaplama ürünleri kısa sürede kabarma ve atma gibi sorunlara neden olabilecektir. Bunun için güvenilir firma seçimine dikkat etmelisiniz. Araç sahipleri, kaplama yapıldıktan sonra kullanılan malzemenin kalitesinin ne olduğunun farkına varmazlar. Sorun yaşamamak için güvenilir firmalarda araç kaplama yaptırmalısınız.

Kayseri araç kaplama yaptırdığınız firmadan kullanılan malzemelerin ve yapılan işlemlerin faturasını isteyebilir, kullanılan ürünlerin kalitesi ve özellikleri hakkında bilgi talep edebilirsiniz.

Tüm işlemler bittikten sonra firmadan yapılan işlem için garanti belgesini imzalı ve kaşeli olarak almalısınız.

Firmamız, tüm müşterilerini, yapılacak işlemler öncesinde bilgilendiriyor, işlemlerle ilgili merak edilen tüm soruları cevaplandırıyor.

araç kaplama folyosu

Folyo İle Araç Kaplamanın Faydaları

Araç sahipleri, araç kaportalarında meydana gelen güneş yanığı, renk solması, soyulma ve dökülme gibi sorunların giderilmesi için folyo ile araç kaplama işlemine başvuruyor. Folyo ile araç kaplama işleminin birçok faydası vardır.

 • Aracın orjinal renginin korunmasını sağlar ve dış etkenlere karşı korur,
 • Aracının farklı bir renge sahip olmasını isteyenlerin, zevklerine göre istedikleri renge dönüştürülmesini sağlar. Renk değiştirme işlemleri kısa sürede yapılır.
 • Aracın kaportasını, dış darbelere ve çizilmelere karşı korur, satışlarda değerinin düşmemesini sağlar.
 • Folyo kaplamalar, araç boyası üzerinde pürüzsüz bir tabaka oluşturduğu için araç, çevresel ve iklimsel koşullara karşı daha dayanıklı olur.
 • Folyo kaplama, boya işlemlerine göre daha uygun maliyetlidir.
 • Folyo kaplama malzemelerinde geniş renk seçenekleri vardır ve istenildiği zaman istenilen renkte kaplama yaptırılabilir.
 • En önemli faydalarından birisi, folyo kaplamalar istenildiği zaman sökülerek, araç orjinal görünümüne kovuşturulabilir.

Aracınıza yaptıracağınız folyo kaplamanın hem uygulanması hem de istenildiği zaman sökülmesi için her zaman profesyonel hizmet almalısınız. Folyo kaplamanın faydalı olabilmesi için uzman elemanlarımız, aracın kaporta ve boyasına herhangi bir zarar vermeden yerleştirme işlemini, istenildiği zamanda aynı şekilde sökülmesini sağlıyor.

Araç folyo kaplamanın avantaj ve dezavantajları vardır. Avantajları çok fazladır ve aracın boya sistemini en iyi şekilde korur. Dezavantaj olarak tek bir şey söylenir, o da işlemin işi bilmeyen kişiler tarafından yapılması ve yanlış malzeme kullanılmasıdır. Yanlış ve kalitesiz malzemelerde kısa sürede renk solması ile karşılaşılabilir. Araç sahiplerinin istenilen faydayı görebilmesi için kaliteli malzemeler kullanıyor, tüm işlemleri alanında uzman ustalarla yapıyoruz.

araç folyo kaplama nasıl yapılır

Kayseri Araç Kaplama Fiyatları

Aracınızın boyasını korumak ya da rengini değiştirmek için yaptıracağınız kaplama işlemleri fiyatları, kullanılacak malzeme türüne, kalitesine, kaplama yapılacak olan alanların büyüklüğüne göre değişiyor. Kaplama malzemelerinin her birisinin özellikleri ve fiyatları farklıdır. Folyo kaplama, seramik kaplamaya göre daha uygun fiyatlıdır. Araç kaplama işlemlerinde kullanılan malzeme ve yöntemler, işin kalitesini de etkiliyor. Kaliteli ve uzun ömürlü malzemelerle yapılan kaplamalar daha yüksek fiyatlı olabiliyor.

Aracınızın rengini değiştirmeye karar verdiğinizde, boya işlemleri yüksek maliyetlere neden olabilecektir. Araç kaplama, boya işlemine göre daha düşük maliyetlidir ve günümüzde birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Folyo kaplama ya da diğer kaplama ve boya koruma işlemleri için detaylı bilgi alabilir, fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Araçların kullanım amaçlarına, yapılmak istenilen görünüm değişikliğine göre farklı kalitelerde kaplama malzemesi çeşitleri sunuyor, herkesin bütçesine uygun ürün seçimi yaparak, istediği kaplamanın hemen yapılmasını sağlıyoruz. Uygun fiyatlı kayseri araç kaplama hizmetleri, güvenilir, kaliteli ve garantili olarak sunulur.

araç kaplama folyosu fiyatları

Mesaj Gönder
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?