Seramik Kaplama Nedir? Ne İşe Yarar?

Seramik kaplamalar, cam imalatında kullanılan hammaddelerdir ve boyalı yüzeylerini korumak için otomobil yüzeylerine uygulanır. Bir yüzeye uygulandığında sertleşerek dayanıklı sert bir koruyucu tabaka oluşturur. Sertlik kullanılan ürüne ve uygulamaya bağlı olarak değişebilir.

Dış etkenlerden dolayı aracın kaporta boyasında meydana gelebilecek çizik, çatlak ve aşınmaların engellenmesi için uygulanan bir yöntemdir. Seramik kaplama otomobilin boyalı kaporta bölgelerini kaplayarak oluşturduğu tabaka sayesinde hem boya yüzeyini korur hem de boyanın daha uzun süre canlı ve parlak görünmesini sağlar.

Yüzeyde donan seramik nanoteknoloji sayesinde yüzeye yapışır ve alttaki boyayı dış etkenlerden korur. Gerçek seramik kaplama ürünleri nanoteknoloji ile yapılmaktadır. Boya koruma ürünü olan seramik kaplama dış etkenlerden dolayı çizilebilir veya zarar görebilir ancak kaplamanın altındaki boya zarar görmez. Amaç alttaki boyayı korumaktır ve seramik kaplama boyaya zarar vermez.

Seramik Kaplama Nasıl Yapılır?

İşleme başlamadan önce aracınızın dışı tüm unsurlardan temizlenmelidir. Yani toz, kir gibi dış etkenler temizlenir. Daha sonra pasta ve cila uygulanır. Bundan sonra, aracın yüzeyi bir süre kurumalıdır. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra aracın dışı seramik kaplama ile kaplanır. Bu sayede aracınızın dışı normalden daha dayanıklı ve daha uzun ömürlü hale gelir.

Ancak seramik kaplama uygulaması iyi bir görünüm için yapılırken yanlış işlem sonucunda daha kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için uygulamanın profesyonel kişilerce yapıldığına emin olmalısınız.

Yapılacak uygulamayı adım adım anlatmak gerekirse;

Öncelikle seramik kaplama yapılacak aracın boya yüzeyi bol su ve amacına uygun temizleyiciler ile temizlenmeli. Seramik kaplama ile daha yüksek kalite bir görünüm elde etmek için kaplama öncesinde pasta uygulaması yapılmalı. Pasta yapılmaması halinde seramik kaplama sonrasında boya olabileceğinden çok daha az canlı ve parlak görünür. Yani temizlik yapıldıktan sonra boya yüzeyi pasta ile pürüzsüz hale getirilir ancak pasta işleminde sonra kesinlikle cila kullanılmaz. Çünkü cila içinde silikon barındırdığı için seramik kaplamanın boyaya yapışmasına engel olur. Sonrasında ise pastanın bıraktığı hare izleri giderilir ve boya yüzeyi seramik kaplama için hazırlanmış olur.

Seramik kaplama uygulanırken ortam koşullarını da dikkat edilmesi gerekir. Uygulamanın yapıldığı yerde toz olmamalı ve kuru olmalı ayrıca güneş ışığının giremediği kapalı bir ortam olmalıdır. Tüm bu işlemler yapıldıktan ve doğru şartlar sağlandıktan sonra boya yüzeyine parça parça seramik kaplama uygulanır ve araç bir süre dinlendirilir çünkü yeni yapılmış seramik kaplamanın güneş ışığı görmesi kaplamaya zarar verecektir.

Seramik Kaplama Faydaları

Seramik kaplama teknolojisi, yüksek derecede koruma sağlayan mükemmel bir uygulamadır. Aracınızın boyasına zarar verebilecek birçok faktöre karşı koruma sağlar. Bu;

  • Boyalı yüzeylerde aşırı kostik (asidik) ürünlerden kaynaklanan aşınma
  • Toz, kir ve çamur gibi sert etkilerden kaynaklanan küçük kılcal çizikler
  • Kuş pisliği, böcek pisliği, ağaç öz suyundan kaynaklanan boya yanıkları
  • Ultraviyole ışınlarından güneş yanığı
  • Yol koşullarında tuz, asit ve endüstriyel tozdan kaynaklanan korozyon ve pas

Tüm bu etkenlere karşı koruma sağlayan seramik kaplama, aracın boyasına uzun süre dayanan yüksek parlaklık verir. Aracınızın boyası her zaman ilk günkü gibi parlak ve temiz kalacaktır. Hidrofobikliği sayesinde yüzeye toz, su ve kirin yapışmasını engeller.

Seramik Kaplama Çizikleri Giderir Mi?

Seramik kaplamanın en büyük avantajı ince çizilmelere karşı dayanıklı olmasıdır. Seramik kaplama, sürüş sırasında yoldan fırlayan taş parçacıklarından kaynaklanan çizikleri ve bir çok farklı nedenden oluşabilecek aşınma ve yıpranmaları önler. Seramik araç kaplama; aracınızı dış etkenlerden korur, boya kusurlarını ve çizikleri kapatır. Kaplama öncesinde uygulanan pasta işlemi ile pürüzsüz hale gelen boya seramik kaplama ile bu pürüzsüzlüğü uzun süre kaybetmez ve canlı görünümünü korur.

Seramik Kaplama Araca Zarar Verir Mi?

Seramik kaplamalar araçlara faydalıdır. Öncelikle aracın yüzeyinin direkt boyanmadığını söylemeliyim bu yüzden aracı satın aldıktan sonra yaptırılan seramik kaplama aracın gelecek zamanlardaki değerini ve duruşunu etkiler. Bu nedenle ilk defa bir araba satın aldıktan sonra seramik kaplama düşünüyorsanız, kesinlikle denemenizi tavsiye ederiz. Uygulama sonrasındaki fark gözle görünür derecede fazladır.

Seramik kaplama ortalama bir araç için en az 3-4 yıl dayanır, yani zamanla soluklaşabilir ve ilk günkü kadar parlak ve pürüzsüz olmaz ama ilerde size çok tatmin edici sonuçlar verecektir. Bu dikkate alınmadığında seramik kaplama konusu yanlış anlaşılmaya yol açabilir. Arabamda seramik kaplama var ve artık çizik yok. Bu yanlış. Boya seramik kaplama olsa bile araç çizilebilir. Bu nedenle, normal önlemler yine de alınmalıdır.

Seramik Kaplama Güneş Yanığını Önler Mi?

Günümüzde boya koruma ve seramik kaplama işlemleri birçok profesyonel firma tarafından yapılmaktadır. Bu uygulama aracınızın boyasını koruyacak ve güneş yanığını önleyecektir. Seramik kaplama, cam benzeri yüzeyi sayesinde otomobilin renginin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Koruma fonksiyonu sayesinde güneş ışınlarının etkisi ile arabanın renginin solmasını engeller.

Seramik Kaplama Malzemesi

Sıvı seramik kaplama, parlak ve şeffaf özelliklere sahip bir kaplamadır. Yüksek kaliteli seramik karolar üreten çok çeşitli markalar var. Aracınız için en iyi seramik kaplama markasının yaptığı malzemeleri inceleyebilirsiniz. Seramik kaplamanın avantajları sayesinde aracınızı boya özelliklerinin korunmasını ve aşınmasını etkileyecek şekilde hazırlayabilirsiniz. 

UV ışınlarına karşı koruma sağlayan seramik kaplama, otomobil renklerinin parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur.

Seramik Kaplama Olan Araç Nasıl Yıkanır?

Yumuşak bir mikrofiber bez, yıkama paspası veya sünger kullanın. Yıkama şampuanının pH değeri nötr veya dengeli olmalıdır.

  • Önce araç yüzeyinde kalan kaba çamur ve tozlar basınçlı su ile temizlenir.
  • Oto yıkama şampuanı kova veya köpük makinası ile araç yüzeyine uygulanır.
  • Mikrofiber bez, sünger veya yıkama eldiveni ile yüzeyi yavaş ve dikkatli bir şekilde köpürtün.
  • Köpüklenme sonrası araç yüzeyi basınçlı su ile iyice yıkanır.
  • Araç yıkandıktan sonra güderi veya mikrofiber bez ile kurutulur.

Araç yukarıdaki gibi yıkanmalıdır. Örneğin iç silme ve ozon dezenfeksiyonu standart olarak yapılmalıdır. Arabanızı bu şekilde yıkarsanız seramik kaplamanın ömrü çok çok daha uzun olacaktır.

Pasta Cila Mı Seramik Kaplama Mı?

Seramik kaplama işlemi hakkında insanların sorduğu sorulardan biri de bu uygulamada kullanılan ürünlerin artılarını ve eksilerini öğrenmektir. Aslında seramik kaplama uygulamasının avantajları dezavantajlarından çok daha fazladır. Bu bağlamda seramik kaplamanın zarar görmesi ihmal edilebilir düzeydedir. 

Seramik kaplama uygulamasında kullanılan teknoloji, yüksek düzeyde koruma sağlar. Bu uygulama ile aracınızın boyasına zarar verebilecek dış müdahalelere karşı önlem almanız mümkündür. Uygulamanın faydaları arasında örneğin aracınızı asit yağmurlarına karşı korumak, aşırı aşındırıcı ürünlerin yüzeyde neden olduğu aşınmaları önlemek sayılabilir.

Pasta cila yaparken arabanın boyasına zarar vermemek için işlem sırasında parça parça ilerlemek en doğrusu olacaktır. Makine ile pasta yapmak daha kolay ve verimli ama elle yapmayı tercih edenler de var. 

Macun işlemi bittiğinde araba tamamen kurur ve tüm macun artıkları temizlenir. Daha sonra uygun cila seçilir ve parça parça aynı ilerler. Pasta cila işleminin etkisi en iyi koşullarda üç ay sürer. Ancak bu işlemden sonra fırça veya makine ile yıkarsanız etkisi bir ay bile sürmez. Macun veya vernik boya koruyucu değildir ve asla boya koruyucunun yerini tutmaz.

Seramik Kaplama Fiyatları

Her uygulamada olduğu gibi seramik kaplama yapılırken de işlemin kendisi dışında merak edilen bir konu da uygulamanın maliyetidir. Bu uygulama profesyonel bir uygulama olarak değerlendirilebileceği için işlem sırasında kullanılan malzemelerin kaliteli olması gerekmektedir. Bu bağlamda malzemelerin içeriği fiyatı belirleyen unsurlardan biridir. Ana fiyat belirleyicileri uygulamada kullanılan prosesler ve malzemelerdir. Bu nedenle seramik kaplama fiyatlarına yönelik çalışmalarda belirli bir sabit fiyat vermek mümkün değildir. Ancak uygulamanın avantajları düşünüldüğünde fiyatların ekonomik olduğu görülmektedir.

Seramik kaplama fiyatı da 2021’de en çok arananlardan biriydi. Fiyat, uygulamayı kendiniz mi yoksa bir profesyonel yardımıyla mı yapacağınızı da belirler. Çünkü ikinci seçeneği seçerseniz bir hizmet bedeli ödersiniz.

Ama temelde sarf malzemesi olarak farklı seramik kaplamalar satın almanız gerekiyor. Fiyatların çoğu bütçe dostu olarak da kabul edilebilir. Özellikle seramik kaplama fiyatları araştırılırken bazı firmaların indirimleri akla gelebilir.

Mesaj Gönder
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?