Araçlarda Reçine Lekesi Nasıl Çıkar

Araçlarda Reçine Lekesi Nasıl Çıkar? 

 Araç sahipleri araçlarını ağaç altına bırakmamaya çoğu zaman özen gösterir. Özellikle reçine salgısı yapan çam gibi ağaçlar, araç boyasına ciddi anlamda zarar verir. Araç üzerine damlayan bu reçine en kısa sürede temizlenmezse farklı sorunlara neden olabilir. 

Reçine Lekesi Araba Boyaya Zarar Verir Mi? 

 Araç boyası güneş ışığı başta olmak üzere kimyasallar ve kuş pisliğinden dolayı zarar görebiliyor. Bu zararlar estetik olarak kötü bir görünüm oluşturmakla kalmayıp aynı zamanda araç değerini de düşürür. En yaygın karşılaşılan sorunlardan biri de reçine lekesidir. Reçine damlası, aracın boyasını kabartarak araca zarar verir. Ayrıca bu damla kısa süre içerisinde taşlaşarak araca yapışma özelliğine sahiptir. Bu yüzden mümkün olduğu kadar vakit kaybetmeden araç üzerine damlayan reçine lekesinden kurtulmakta yarar var.

Reçine Lekesi Temizliği 

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için araçlar çoğu zaman ağaç altına park edilir. Bu davranış aracı güneşten koruyor gibi görünsede farklı sorunlara neden olur. Örneğin bir çam ağacı gölgesini tercih ettiyseniz aracınızın üzerinde reçine salgıları görebilirsiniz. Reçine lekesini erken dönemde farkettiyseniz temizliğini de kendi imkanlarınızla yapabilirsiniz. Fakat geç fark ettiyseniz en yakın oto kuaförüne gitmeniz gerekebilir.

Otomobil Şampuanı İle Reçine Temizliği 

 Kaliteli bir otomobil şampuanınız varsa reçine lekelerini kolayca temizleyebilirsiniz. Leke olan bölgeye otomobil şampuanını sıkarak veya dökerek 45-50 saniye bekleyin. Daha sonra yumuşak bir bez ile nazikçe silme hareketi yapabilirsiniz. Otomobil şampuanları araç boyasına zarar vermez. Eğer ilk denemede başarılı olmazsa aynı işlemi tekrar edebilirsiniz. 

Tazyikli Su İle Reçine Temizliği

 Aracınızın üzerinde çam sakızı veya reçine lekeleri gördüğünüzde oto yıkama biriminden yardım alabilirsiniz. Aynı zamanda lekeli bölgeyi köpükleyerek tazyikli su ile yine reçine lekesinden kurtulmanız mümkün. Burada tazyikli suyun aracın dış katmanına zarar vermeyecek şekilde olmasına dikkat etmelisiniz. Henüz yeni damlamış bir reçine lekesi ise bu yöntem sayesinde sorundan tamamen kurtulabilirsiniz. 

Gaz Yağı İle Reçine Temizliği

 Reçine lekesini temizlemek için en etkili yöntemlerden biri de gaz yağıdır. Arabada oluşan  reçine lekesini gaz yağı ile temizlemek için takip edeceğiniz adımlar şu şekildedir: 

  1.  Öncelikle aracın dış yüzeyinin kuru olduğundan emin olmalısınız. 
  2.  Yumuşak bir bez yardımıyla gaz yağını reçine lekesinin olduğu alanlara sürebilirsiniz. 
  3.  Yine aynı bez yardımıyla yumuşak ovma hareketleri yaparak lekeden kurtulabilirsiniz. 

 Bu işlemden sonra lekenin kaybolduğunu göreceksiniz. Fakat gaz yağı zararlı bir kimyasal olduğu için talimatlarına uygun kullanmaya özen göstermelisiniz. 

 ​​​​​​

 

Mesaj Gönder
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?