Pasta Cila Nedir? Ne İşe Yarar?

Günlük kullanım ve doğa olayları gibi etkenler aracınızın ilk günden itibaren estetik görünümünü kaybetmesine neden olur. Bu deformasyonlar, araçlarının görünümüne çok dikkat eden sürücüleri bir çözüm bulmaya zorlayan durumlar yaratıyor. Bu noktada aşındırıcı bir macun uygulamak, küçük kusurlardan çiziklere kadar birçok kozmetik sorunu çözecektir.

Pasta, otomobillerin yüzeyindeki çizikleri ve kusurları gidermek için kullanılan bir tür aşındırıcıdır. Aracın boyalı yüzeyine aşındırmadan kaynaklanan pürüzleri gideren pasta sürülerek araç yüzeyinin boyalı yüzeyi inceltilir ve çiziklerle eşleştirilir. Bir pasta uygulama uzmanı, en uygun pasta türünü belirlemek ve uygulamak için aracın boya durumunu ve yapısını değerlendirecektir.

Öte yandan, pasta işleminden sonra yapılan cilalama, otomobil gövdesinin pasta ile kazınan pürüzlü yüzeyini ortadan kaldırır ve önceki parlaklığını geri kazandırır. Pasta işleminden sonra yapılması gereken cila uygulaması sayesinde otomobilin boyası canlılık kazanır ve daha parlak ve estetik bir görünüm kazanır.

Pasta Cila Nasıl Yapılır?

Bir araç ilk kez boyandığında, boya yüzeyi asla mükemmel bir şekilde düzgün olmaz. Renkler katmanlı olarak uygulanır. Pasta işlemi, üst tabakanın bu katmanlardan çıkarılması işlemidir. Bu, üst kattaki çizikleri giderecek ve temiz hale getirecektir. Bu nedenle pasta esasen bir aşındırma işlemidir. Aracın rengine göre ince veya kalın pasta kullanılmaktadır. Daha koyu araçlar için daha hafif pasta, daha açık  araçlar için daha kalın pasta tercih edilir. Öncelikle pasta yapılacağı yüzey toz, kir ve pislik kalmayacak şekilde iyice temizlenmelidir. 

Daha sonra küçük pasta parçaları yüzeyin farklı bölgelerine sürülür. Pastanın yapıldığı yer dışında plastik gibi temizlenmesi zor olan parçalar pastanın kirlenmesini önlemek için gazete veya kağıt gibi malzemelerle maskelenir. Daha sonra polisaj makinesi ile aşındırma işlemi gerçekleştirilir. Uygulama sırasında makineyi sabit tutmak önemlidir. Aksi takdirde makinenin ucundaki sünger kırılarak araca zarar verebilir. 

Bu nedenle pasta cilanın yapıldığı yerde kalifiye ustaların bulunması ve bunlara güvenilmesi gerekmektedir. Kullanılan pasta ve cilaların modern otomotiv cilaları ile uyumlu olması da önemlidir. Silikon, solvent, Teflon veya mum içermemesi gerekir. Parlatma işlemi otomobilin rengini daha parlak ve canlı hale getirir. Pasta cila aracın yüzeyini lekelere karşı tamamen korumaz.

Ancak boyanın üzerine sürüldüğü ve boyanın üzerinde tabaka halinde bulunduğu için az miktarda koruma sağlar. Yüzeyin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Temizledikten sonra bir bezle silin ve tamamen kurulayın. Yüzeyi temizledikten sonra cila uygulayın ve kurumasını bekleyin. Cila kuruduktan sonra yüzeyi tekrar silin ve aracınız lekesiz ve yola çıkmaya hazır.

 

Pasta Cila Uygulamasının Faydaları Nelerdir?

Pasta işlemi aracın boyasını soyarken, cilalama ise boyanın kaplanması işlemidir. Pasta cilalama aracınıza zarar vermez. Pasta parlatma, küçük çizik kusurlarını gizlemenin yanı sıra araba boyasının daha parlak görünmesini sağlamak için kullanılmaktadır. Bu uygulama bir profesyonel tarafından dikkatli bir şekilde uygulanırsa aracınıza zarar vermez ve hatta daha iyi görünmesini sağlayacak bir tadilat uygulaması sayılabilir.

Doğru şekilde uygulanan pasta cila işleminden sonra aracın boyasında gözle görebileceğiniz bir fark elde edilir. Pasta ile çiziklerin giderilmesinin ardından elde edilen pürüzsüz yüzeyin üzerine uygulanan cila yardımı ile boya parlak ve canlı bir görüntü elde edecektir. Ayrıca cila ile kaplanan boya düzenli ve dikkatli yakınması halinde aracın boyasının ömrünü uzatır. Güneş yanıklarına karşı korur ve boya üstünde oluşturduğu ince tabaka sayesinde kılcal çiziklerin boya yüzeyine ulaşmasına engel olur.

 

Pasta Cila Ne Kadar Süre Aralıkları İle Yapılmalı?

Pasta işlemi genellikle iki yılda bir tekrarlanabilir. Daha erken aralıklarla uygulanan pasta cila aracın boyasını daha fazla aşındıracağı için boyanın kullanım ömrünü azaltır. Bu nedenle pasta cila uygulayan profesyonel kişilerce aracın boyasının durumuna bağlı olarak önerilen zamanlarda yaptırılması gerekir. Cilalar genellikle 3 ay sonra parlaklığını kaybeder. Ancak araç boyasındaki çizikler giderilmiş olduğundan boyanın canlı görüntüsü daha uzun süre dayanır.

 

Pasta Cila Uygulaması Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pasta cila uygulaması yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Yaptığımız işlemin iyi bir sonuç vermesi için gerekenler;

  • Arabayı yıkarken asla fırça kullanmayın.
  • kullanılan kimyasalların kostik veya diğer asidik bileşenler içermemesine özen gösterilmelidir.
  • Alet kullanım sırasında dengeli değilse, makinenin kenarındaki sünger aleti yırtıp çizebilir.
  • Macun cilası aracın rengine ve yapısına göre seçilmelidir.
  • Araç koyu ise açık pasta, açık renkler için koyu pasta cila kullanın.
  • Aracın boya durumu iyi analiz edilmeli ve duruma göre pasta kalınlığına karar verilmelidir.

Belirtilen bu detaylara dikkat edildiğin de beklediğiniz sonuçları fazlası ile alırsınız.

 

Pasta Cila Çizikleri Yok Eder Mi?

Araç yüzeyinde oluşmuş çizikler pasta cila ile giderilebilir. Zaten araca uygulanan pasta cilanın amacı araç yüzeyinde zaman içinde oluşmuş olan aşınma ve çiziklerin giderilerek aracın boyasına daha canlı ve parlak bir görüntü kazandırmaktır. Ancak bu süreç araçtaki çizik boyutuna, derinliğine ve alanına göre değişiklik gösterecektir. Yani aracın boyası üzerindeki çizik kılcal çizikler ise pasta cila ile kolayca halledilebilir. Fakat çizikler daha derin ve uzun ise pasta cila bu çizikleri kapatmaya yeterli olmayabilir. Genel olarak, daha derin çizikler cilalamadan önce zımpara olmalıdır. Zımpara ile inceltilmiş çiziklerin giderilmesi daha kolay olacaktır.

 

Pasta Cila Boyaya Zarar Verir Mi?

Otomobilin görünümünü ve verdiği hissi iyileştirebileceğinden, otomobil ticareti üzerindeki etkisi de dikkate alınmalıdır. Halk tarafından yanlış zamanda uygulanan pasta cila araca zarar verebilir. Parlatma çok basit bir işlemdir ancak küçük çizikleri gidermeyi unutursanız veya küçük de olsa tozları temizlemezseniz hatalara ve sıkıntılara yol açabilir. 

Bu işlemlerin birbiri ardına uygulanması ve pasta cila olarak bütünleştirdiğimiz için bu malzemelerin aynı sanılması yaygın bir yanılgıdır. Bu süreç genellikle iki aşamada çalışan bir sistemden oluşur. Pasta işlemi aracın boyasını soyarken, cilalama ise boyanın kaplanması işlemidir. Bu uygulama profesyonelce yapıldığında araca zarar vermez ve daha iyi bir görünüm sağlayan bir tadilat uygulaması olarak kabul edilebilir.

Bu cilalamanın derecesine göre pasta tercihleri ​​aracın mevcut durumuna göre ayarlanır. Boyaya bakıldığında, Teflon ve silikon gibi seçeneklerle çok çeşitli malzemeler var. Cila ise pastadan sonra uygulanan bir uygulamadır. Pasta, aracın durumunu göz önünde bulunduran bir işlemdir ancak gerekli değilse, pasta yapmadan doğrudan cilalama yapmak mümkündür. İşleminin boyalı yüzeylerin korunmasını sağlayan veya engelleyen bir sistem olmadığını bilmelisiniz.

 

Hangi Durumlarda Pasta Cila Yapılmalı?

Aracın yüzeyinde çizikler veya küçük deformasyonlar varsa boya yerine araba cilalanabilir. Uygulama işlemi sırasında, herhangi bir deformasyonu gidermek için boyanın üst tabakası inceltilir. Çizikleri gizlemek de mümkündür.

 

Pasta Cila Mı Yoksa Seramik Kaplama Mı Yaptırmalıyım?

Pasta cila ve seramik kaplama uygulamaları aynı amaçla kullanılmaz. Pasta cila uygulaması, kullanılan pastaya bağlı olarak kılcal çizikleri ve derin çizikleri gidererek aracı cilalamak için kullanılabilir. Bir dizi pürüzsüz yüzey oluşturur. Ayrıca daha yüksek bir parlaklık elde edilir. Seramik kaplamalar boya üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur. Yeni bir araca seramik kaplama uygulasanız bile ortaya çıkan tabaka boyanın zarar görmesini engeller ve aracınıza farkı görebileceğiniz etkileyici bir parlaklık verir.

 

Pasta Cila Arabayı Parlatır Mı?

İkinci aşama olan cilalama, yapıştırıcı uygulandıktan sonra yüzeyde kalan pürüzlerin giderilmesi ve matlığın giderilerek parlak hale getirilmesi işlemidir. Bu işlem araba yüzeyine parlaklık ve hafifte olsa koruma sağlar.

 

Pasta Cila Leke Çıkarır Mı?

Pasta cila boya yüzeyini aşındırarak uygulanan bir işlem olduğu için leke ve kirleri büyük oranda temizler. Ancak tabiki bu lekelerin ve kirlerin ne derece derin olduğuna ve neyin sebep olduğuna göre değişkenlik gösterecektir. Boyanın alt tabakasına kadar işlemiş ve boyaya derinden zarar vermiş bir lekenin pasta cila ile giderilmesi pek mümkün değildir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için araca seramik kaplama yaptırmak böyle sorunların önüne geçer.

 

Pasta Cila Güneş Yanığı İçin Çözüm Mü?

Araç yüzeyine uygulanan pasta ve cila aracınızı güneş yanığından koruyacak ve daha fazla yanık oluşmasını önleyecektir. Bu sayede aracınızı boyamadan güneş yanığı probleminden kurtulabilirsiniz. Boyada oluşmuş hafif derece ve yüzeysel güneş yanıkları da pasta cila uygulanarak giderilebilir. Ancak boyanın alt tabakasına kadar oluşan güneş yanıkları için pasta cila çözüm olmayabilir. Bu gibi büyük yanıklar genelde araçların tavan ve kaput bölgelerinde sıklıkla görülür. Çünkü araçların bu bölgeleri güneş ışınlarına dik açılar ile maruz kalır, bunun sonucunda da boyanın yapısı bozularak işlevini kaybeder.

 

Pasta Cila Fiyatları

pasta-cila-araba

Günlük yaşamınızın bir parçası olan aracınızın ömrünü uzatmak için araç bakımı oldukça önemlidir. Arabanızın sağlıklı görünmesine yardımcı olan işlemlerden biri cilalamadır. Pasta cila fiyatları Pasta cilası uygulama kullanılan malzeme ve bölgeye göre büyük ölçüde değişir. İki grup pasta cila mamul vardır: doldurulmuş ve doldurulmamış. Dolgulu veya dolgusuz mamullerin fiyatı, ürünün kalitesine bağlıdır. Fiyatlar değişkenlik gösterir, ancak kullanılan pasta cila ne kadar kötü olursa, nispeten kısa bir süre içinde daha fazla çizik ve sıyrık gibi hasarlar ortaya çıkar.

 

Mesaj Gönder
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?